Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to Manga?Manga je japonské
slovo pro komiks. Na západě se pak tímto slovem označuje obvykle
určitý, specifický styl kresby a komiks kreslený tímto stylem. (Tím
specifickým stylem se myslí používání prokreslených realistických
pozadí a stylizovaných postav, nepravidelný klad rámců, použití
superdeformed..
V japonštině existují ještě další slova pro komiks: gekiga, komikkusu, tobae. Jejich významy se liší, nicméně manga je nejobecnější.
Prosím, nepleťte si mangu s hentai. Hentai je označení pro erotickou a pornografickou mangu. Nevychází jí jistě málo, ale podstatně méně než jiných druhů mangy, třeba mahou shoujo.

Co je Anime?Anime je slovo používané pro označení animovaných filmů a seriálů,
které jsou kresleny stylem manga. Anime je zvykem dělit na TV seriály,
OAV seriály a filmy.

Co je OAV/OVA?OAV = Original Animated Video & OVA = Original Video Animation.Jde
o anime určené přímo pro videotrh (tedy ne do kin ani na televizní
obrazovky). Zpravidla kratší, s kvalitnější animací než televizní
seriály. Na druhou stranu delší než filmy a s horší kvalitou animace
nez věci do kin. Ovšem to je věc názoru - pro spoustu lidí třeba taková
filmová klasika jako Ghost in the Shell už není anime ^_^

Co znamená otaku?Otaku je japonské slovo označující fandu, blázna do něčeho. V japonštině má negativní zabarvení. Vzniklo asi před třiceti lety z jednoho z řidčeji používaných oslovení druhé osoby, kterým se velmi často oslovovali lidé zbláznění do mangy.
Na západě pak znamená člověka, který čte japonský komiks a sleduje japonské animované filmy a seriály, a zatím ^_^ nemá negativní zabarvení.

Co znamená moe?
"Roztomilé k nesnesení" - aktuální trend posledních několika let, který lze vypozorovat v manze i anime. Charakteristický je pro něj vzhled (zejména dívčích) postav se skutečně velkýma očima a celkové ladění do sladka. To však neznamená šmahem nízkou kvalitu, najdou se tu i velice zajímavé tituly. Typickými členy z rodiny moe je například DiGi Charat, Mahoromatic nebo Kanon.

Co znamená rabukome?
"Love Comedy": početná rodina anime a mangy romanticko-humorného obsahu. Cílovou skupinou bývají primárně chlapci, popularita známých titulů však překračuje všechny věkové i druhové hranice. Typičtí zástupci: Love Hina, Oh! My Goddess, To Heart, Kimagure Orange Road
Druhy mangy – co je shoujo?
Manga, resp. anime určené pro dívky a ženy. V Japonsku, narozdíl od Západu, dívky/ženy mangu čtou a je spíše výjimkou, když ji někdo nečte. Také značná část chlapců/mužů čte dívčí mangu (přestože jich to přizná jen málo).
První příběh, který lze považovat za shoujo mangu, napsal Osamu Tezuka někdy v 50.letech a vyšel pod názvem Ribon no Kishi (Rytíř Mašle). Hlavní postavu tehdejší shoujo mangy tvořila dívka, typický příběh byl romantický nebo se zabýval vztahy mezi matkou a dcerou. Začátkem sedmdesátých let se shoujo manga adaptovala některá témata shounen mangy, např. sci-fi příběhy, a přidala další vlastní témata. Od té doby rozhodně nelze shoujo mangu považovat jen za jednoduché romantické příběhy. Od konce sedmdesátých let navíc shoujo manga ani netvoří jednolitý blok - mahou shoujo, fantasy a yaoi se stávají samostatnými proudy oddělenými od "mainstreamu".
Typické shoujo jsou: Sailor Moon, Magic Knights Rayearth (mahou shoujo), Kodomo no Omocha, Slayers (komediální), Fushigi Yuugi, Vision of Escaflowne (fantasy), Zetsuai (yaoi), Hana Yori Dango (romantický), Shoujo Kakumei Utena (art).
Také dost dívek/žen čte shounen mangu, a přestože stále platí základní rozdělení na shoujo a shounen, tyto dva směry se dosti prolínají a kopírují od sebe navzájem tak, že brzy pravděpodobně přestane být toto dělení užitečné.
Druhy mangy – co je mahó shójo?
Mahó znamená magii a shójo dívku. Mahó shójo pak označuje druh mangy určený především pro dívky základní školy. Její nejznámější představitelkou je Sailor Moon. (A většinou jde o velmi dlouhé seriály.)
Hlavní hrdinkou bývá dívka, která získá magické schopnosti, jež pak využívá k záchraně světa, nebo jí naopak pomáhají vyrovnat se s dospíváním. Naprosto nezbytnou součástí každé mahó shójo mangy je nějaké mluvící zvířátko nebo ještě lépe plyšová hračka hlavní hrdinky. Ta pak dává hlavní hrdince spoustu dobrých rad, kterými se bohužel hrdinka málokdy řídí.
Získané magické schopnosti nemusí být nijak zvlášť ohromné, třeba v Magical Stage Fancy Lala se hlavní hrdinka proměňuje v sebe samu o deset let starší. To jí umožňuje získat ve starší podobě vysněné místo modelky a herečky. Většinou ale magické schopnosti spočívají v transformaci na málo oblečenou vyvinutější hlavní hrdinku s velmi dobrými znalostmi bojového umění a občas také kouzel.
Druhy mangy – co je BL, yaoi, shónen-ai?
Dříve zde uvedený popis je již zastaralý, přesné definice najdete na Aestheticism.com.

Často používané zkratky-
Sleduje-li nováček psaný rozhovor fanoušků japonského komiksu, bývá obvykle značně zmaten velmi častým výskytem nejrůznějších zkratek. S dvojicí OAV/OVA se můžete seznámit výše, zde se zaměříme na zkratky názvů jednotlivých sérií (ty bývají totiž občas úžasně dlouhé a komu by se s tím chtělo pořád vypisovat, že? ;) a další související projekty.
AMG, OMGAa! Megami Sama / Oh My Goddess!
ANCAyashi no Ceres
AS – Another Story (román na pokračování, skládaný lidmi z konfery)
DB_Dragon Ball _ (rozuměj – Dragon Ball Z, Dragon Ball GT apod. :-)
DDDDaa! Daa! Daa!
DNA^2DNA^2
FFFinal Fantasy
FMPFull Metal Panic
FLCLFLCL (aka FuRi-Kuri)
FYFushigi Yuugi
GITSGhost in the Shell
GOFGrave of the Fireflies
HPHyper Police
IYInu Yasha
KKJKamikaze Kaitó Jeaane
KKNJKareshi Kanojo no Jijó (His And Hers Circumstances) (často zkracováno na Kare Kano)
KORKimagure Orange Road
KX, KOXKnights of Xentar
LHLove Hina
LHALove Hina Again (OAV pokračování LH)
MIMaison Ikokku
MKRMagic Knights Rayearth
MT – Megatokyo (www.megatokyo.com)
NGENeon Genesis Evangelion
OTOnegai Teacher
PSMEPlease Save My Earth
RKRuró ni Kenshin
SMSailor Moon
SMJSaber Marionette J
TLUThe Last Unicorn (Poslední Jednorožec)
VDVandread
VGAIVideo Girl Ai
VPMVampire Princess Miyu

Lineární smajlíci-
Kromě předmětu svého zájmu se komunita kolem mangy odlišuje také používanými smajlíky. Narozdíl od klasických "na ležato" se tyto, tzv. lineární smajlíky, čtou normálně "na stojato".
lineární
   klasický
^_^
:) resp. :-)
^__^
:)) (počet čárek není omezen ;-)
Y_Y
smutek, pláč
;_;
pláč
>_<
překvapení (takový ten výraz, co má člověk po ráně do hlavy ;-)
^_-
mrknutí
^_~
šibalské mrknutí
^.^;
nervozita, kapičky potu (čím víc, tím hůř)
^^;
dtto
^_^;
nervózní úsměv (velmi oblíbené!)
9_9
"Já nic, já muzikant." (někdy s kapičkami potu)
-_-
unavený, rozzlobený
O_o
překvapení, údiv
O_O
"Šok!" (ale v dobrém)
@_@
(manga-postavičky mají přece velké oči, ne?)
=_=
ospalost
$_$
(netřeba překládat :-)
m^.^m
"packy", volně ke kombinaci s libovolným výše uvedeným smajlíkem
Podstatu jste už pravděpodobně pochytili, inspiraci možno čerpat v libovolné manze ^_^

Co je to Lávka?
"Lávka" se říká čtvrtečním schůzkám aktivního jádra MangaCZ – bližší podrobnosti (kdy, kde a jak se tam dostat) najdete na stránce O Klubu. Název vzešel od Klubu mladých techniků na Novotného Lávce poblíž Karlových lázní, kde se sešlosti díky laskavosti spřáteleného SFK Terminus pořádaly. V současnosti se schůzky konají mezi 16:00 a 21:00 v gymnáziu Buďánka.

Co je to "kruh"?
Kruh (též circle, "japonsky" sákuru) označuje v tomto kontextu skupinu fanoušků, která se aktivně věnuje vlastní tvorbě s mangou či anime nějak spojené. Spektrum činností je velmi rozsáhlé, od kreslení dójinshi (amatérské mangy) přes překlady mangy či titulků až po tvorbu počítačových her. Nejrozšířenější je tento koníček přirozeně v Japonsku, kde se každoročně koná hned několik setkání příznivců fanovské tvorby s několikasettisícovou účastí. Mimo Japonsko se jedná zejména o překladovou scénu a autory online komiksů M&A inspirovaných.

Jak seženu anime?
Redakce manga.cz anime neprodává, nezasílá ani nezprostředkovává kontakty pro tyto činnosti.
V první řadě je možnost koupě např. přes Amazon.Com a podobné elektronické obchody. Kvalita takto zakoupených produktů je velmi vysoká (s výhradou občasných cenzur ze strany US vydavatele a nepříliš kvalitních dabingů – s nástupem DVD tento problém ale pozvolna mizí). V další řadě se můžete pokusit o nákup přes elektronickou aukční síň, např. eBay. Zde je třeba mít se více na pozoru – služby ani produkty už pochopitelně nejsou zaručené kvality. Pokud narazíte na podezřele levná DVD, velmi pravděpodobně se jedná o pirátské kopie japonských originálů z Číny a Tajwanu. Nutno poznamenat, že i tak se často jedná o velmi výhodnou koupi, záleží nicméně případ od případu: Občas se vyskytnou problémy s přehráváním, nekvalitním masteringem nebo zvukovou stopou (často u titulů, které oficiálně na DVD ještě nevyšly, kdy se jedná o kopie masterované z laserdisků nebo podobných médií). S troškou štěstí se však můžete dostat k velice zajímavým a kvalitním kouskům za mimořádně příznivé ceny (DVD kolem 300,- Kč)
Další možností, jak získat anime nebo mangu, je fansubová scéna na internetu. Fansuby vzniky jako přirozená reakce fanoušků v USA na liknavý přístup amerických vydavatelů k nákupu licencí na zajímavé tituly. V současnosti je stav věcí takový, že prakticky jakékoliv anime se během několika málo dní či týdnů po premiéře v Japonsku objeví s kvalitními anglickými titulky na internetu v digitalizované formě. Před několika lety byla digitalizace prováděna dodatečně a primárním médiem fansubové scény byly videokazety, dnes má digitální zpracování jasně navrch. Vzrostla i kvalita videa – zatímco pamětníci vzpomínají na dojemné začátky formátu .viv začátkem devadesátých let, na scénu přišel formát RM nejprve v kvalitě 150 a později 300kbit/s (to představuje zhruba 40MB na 25minutovou epizodu) a vzápětí po něm ovládly pole soubory .AVI v kódování DivX ;-) nebo Xvid. Tím pochopitelně narostla i velikost souborů, které se pohybují od 80MB u těch méně kvalitních souborů do 300MB pro kvalitu srovnatelnou s DVD (opět platí pro jednu 25minutovou epizodu).
Je však nutno mít na paměti, že se jedná o jakousi "šedou" ekonomiku, která je sice nelegální, ale víceméně trpěná jak ze strany japonských výrobců, tak amerických vydavatelů vzhledem k propagaci, kterou anime poskytuje. Tento status quo však končí ve chvíli, kdy americký vydavatel zakoupí na konkrétní sérii licenci. Takový titul pak z internetu velice rychle mizí a není výjimkou, že fansubovací skupina ani nedokončí titulkování všech dílů.
Faktem nicméně zůstává, že z hlediska práva a postižitelnosti je nelegální čiností pouze vlastní zveřejnění fansubovaného anime na internetu: tvorba titulků, stažení videa z veřejně přístupného serveru nebo jeho sledování pro osobní potřebu už nikoliv.
Hlavním distribučním médiem pro fansuby jsou servery IRC, přičemž každá titulkovací skupina má svůj kanál, kde lidé sdílejí hlavně (ale nikoliv výhradně) tituly, vydané touto skupinou – jako příklad jmenujme #AnimeFactory, #Soldats nebo #AnimeHaven na IRC sítích jako např. irc.enterthegame.com, irc.aniverse.com nebo irc.efnet.net. Při stahování se vám možná bude hodit IRC klient mIRC, případně doplněný o modul SysReset.
Tento způsob je samozřejmě vhodný jen pro fanoušky se solidním připojením k internetu, protože objem dat, přenesených během víkendu stráveného stahováním z IRC, na kvalitní lince snadno přesáhne i několik desítek gigabytů. Pozor na nákupy fansubů přes služby typu eBay – fansuby slouží k propagaci anime mimo Japonsko a musí být poskytovány zdarma, případně za cenu média a náklady na dopravu. Prodávání fansubů pro zisk je sprostá zlodějina!
Další cestou pro stahování fansubů je program BitTorrent. Jeho výhodou je, že při downloadu zároveň slouží jako server, a tak zatímco stahujete, jste aktivně zapojeni do výměnné sítě, která umožňuje vámi downloadovaný soubor distribuovat dalším zájemcům. Program BitTorrent je k disposici pro Windows i Linux, v případě Linuxu je možno využít i konzolovou verzi. Mírnou slabinou BitTorentu se jeví být provoz na pomalejším připojení, kdy v některých případech dochází k zahlcování linky - to ale neplatí vždy a všude, konkrétní případy je třeba vyzkoušet "na vlastní kůži".
Soubory BitTorrentu jsou k nalezení na WWW jako běžné odkazy (k jejich zpracování je samozřejmě nutné mít nainstalovaný výšeuvedený program). Ve většině případů jsou nabízeny jen nejnovější releasy, starší věci se tímto způsobem shání jen obtížně. Dobrým průvodcem při pátrání po anime na BitTorrentu je stránka www.animesuki.com a nebo oblíbený vyhledávač Google.
Pokud máte na disku dost místa a máte ostatním co nabídnout, může pro vás být výhodné stahování fansubů přes Direct Connect. S tímto programem se pak připojíte do tzv. hubu, což je síť uživatelů tohoto programu, kteří mezi sebou sdílí data. Na této síti lze pak vyhledávat a následně stahovat soubory, které účastníci hubu sdílí. Háček je v tom, že většina hubů pro připojení vyžaduje nasdílení určitého objemu dat, čímž by měla být zaručena aktivní účast uživatelů na provozu sítě. Vyžadované množství se liší mezi jednotlivými huby, obvykle se pohybuje v řádech GB až desítek GB, přičemž některé huby mají i další požadavky na své účastníky (minimální počet slotů pro download ap.). V současnosti se pro připojení k Direct Connectu často používá program DC++, který nabízí některé pokročilé funkce (připojení k více hubům najednou ap.), některé huby však jeho použití nepovolují.
Další podrobnosti o shánění fansubovaného anime se můžete dozvědět například na stránce downloadanime.org (anglicky).
Poslední a pro běžného uživatele asi nejsnazší cestou bude získání kopie od spřáteleného fanouška: Jedná se v podstatě rovněž o nelegální způsob, nicméně vzhledem k praktické nedostupnosti anime v Čechách je možné přistoupit na kodex fansubovacích skupin: Tedy šířit výhradně anime, které nebylo v Čechách licencováno, a kopie poskytovat pouze za přímé náklady s její výrobou spojené. Na Mapě otaku nebo v diskusích si vyhledejte člověka, který vám bude ochotný pomoci – pokud se budete ptát v diskusích, nezapomeňte uvést místo, odkud jste! Pravděpodobně se setkáte s větším úspěchem, pokud budete žádat přímo kopii, k zapůjčování disků z vlastní drahocené sbírky mají lidé po několika trpkých zkušenostech s tzv. "nevraceči" a "drápači" poměrně vlažný vztah. Šance, že vám někdo pomůže, není nereálná – většina fanoušků ke svým sbírkám přišla právě díky velkorysosti jiných a po slušné žádosti málokdo odolá příležitosti rozšířit řady otaku-pozitivních o další duši. Doporučujeme si také zjistit (např. z recenzí na manga.cz nebo www serverech ve světě) o jaký konkrétní titul budete mít zájem, případně do jakého žánru by měl váš nový přírůstek spadat. Dotaz na "nějaké anime" vám vynese přinejlepším úšklebek a zbytečnou nálepku zelenáče.
Není také od věci si zjistit, jaké technické vybavení budete pro přehrání potřebovat. To se velmi liší, starší RM soubory přehraje dnes prakticky každý počítač, existují však megalomanské DVD ripy, pro které je minimum dusíkem chlazený dvouprocesorový stroj s taktem 4GHz. ^_^ A – samozřejmě – 99% titulů bude s anglickými titulky nebo (řidčeji) v angličtině. Těch několik málo věcí, pro které existují české titulky, najdete na těchto stránkách v sekci Překlady – tam je však třeba zajistit, abyste získali verzi videa, pro kterou jsou titulky určené. (Z důvodů, které přesahují rámec tohoto článku, se české překlady vyrábí prakticky výhradně ve formě externích titulků.) Externí anglické titulky je pak možno řídce nalézt na internetu (fansubové skupiny si texty svých překladů většinou dobře hlídají, aby je někdo jiný nevydal pod vlastním jménem) – řadu skriptů lze nalézt např. na www.scriptclub.org (nutná registrace)

Kolik stojí přepálení CD s anime?
Nic. Přesněji řečeno, CD s anime stojí právě tolik, kolik stojí médium, na kterém je vypáleno. Anime fansuby (anime s fanovskými titulky) dělají fanoušci zdarma a není důvod, proč by se na jejich obětavé práci měl kdokoliv přiživovat. Pokud vám tedy někdo bude nabízet vypálení CD za cenu, která znatelně převyšuje cenu média, jedná se o podvodníka a zloděje. Nepodporujte takové lidi. Najde se dost jiných, kteří vám obdobnou službu zprostředkují levněji a v určitých případech (při dodání médií a osobním odběru) i zdarma.
Cena, kterou lze za přepálení 1 CD považovat za rozumnou, se liší podle typu použitého média, ale v žádném případě by neměla přesáhnout 25Kč, plus případné prokázané náklady na poštovné. Tento strop byl určen vzájemnou dohodou členů e-mailové konference, pokud by se měl v budoucnu měnit, na tomto místě bude vždy uvedena aktuální hodnota.
Pokud by vám někdo nabízel své "služby", které tuto hranici přesahují, dejte mu nekompromisně najevo, že se nehodláte nechat okrádat. Nenechte se zmást ani řečmi o "amortizačních nákladech", dotyčný filuta velmi pravděpodobně svou sbírku získal od někoho za dobré slovo a o amortizaci jeho zařízení se nestaral ani za mák.
Pokud se s takovým "podnikáním" setkáte, můžete nám dát vědět na adresu redakce. Jestliže se takových upozornění sejde víc, bude zlodějíček veřejně ostouzen všemi dostupnými prostředky.

Seznam anime, licencovaných v České republice-
Tato anime byla licencována pro vysílání v ČR a jejich další šíření je vyloučeno:
Akage no Anne
Akira
Animatrix
Astro Boy
Beyblade
Candy Candy
Cesta do fantazie (Sen to Chihiro no Kamikakushi)
Cowboy Bebop: Knockin' on the Heavens Door (Lovec odměn, DVD)
Cyborg 009
Dobrodruzi z vesmíru (Spaceship Sagittarius)
Digimon
Memories
Metropolis (DVD)
Neko no Ongaeshi
Pokémon
Pohádky bratří Grimmů
Princezna Mononoke (Mononoke Hime)
Tico a přátelé (Nanatsu no Umi to Tico)
Tokyo Godfathers
Sally čarodějka (Mahótsukai Sally)
Grizzly Tales
Zip&Zap
Megaman
Slayers
Fairly Odd Patente
Brother Garcia
Yu Yu Hakusho
Cowboy Bebop
Back to Sherwood
Headstar
F-Zero
Captain Tsubasa
Shelby Woo
Blue Gender
Inu Yasha
Poslední jednorožec (The Last Unicorn), Včelka Mája (japonští animátoři)

Jak sehnat mangu?
Zde je situace velmi obdobná jako u anime – i tady existuje rozsáhlá fansubová scéna, která nascanované překlady distribuuje především prostřednictvím sítě IRC - další informace najdete například na adrese http://mangaproject.cjb.net). Opět je možno nakupovat přes Amazon či jiné elektronické obchody. V některých sousedních zemích (Německo, Rakousko, Polsko) je manga zastoupena mnohem hojněji než u nás a ve specializovaných obchodech lze dohledat i mangy importované z USA. Přímo u nás zatím vyšla jen jediná manga, navíc poněkud netypická: GON od Masashi Tanaky v nakladatelství Callibre.
U nás je možné pár manga booků najít v knihkupectví Krakatit, kde si je také možno objednat z katalogů amerických vydavatelství.
 
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

princezna mononoke

(Angelika, 13. 1. 2007 15:42)

ahoj neméte někdo princeznu mononoke na DVD
kdyby ano tak se mě ozvěte na ABaladova@seznam.cz